La mulți ani tuturor seniorilor!
Astăzi, 1 octombrie 2025, celebrăm Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice și spunem mulțumim celor care ne sunt modele de înțelepciune, răbdare și putere.
Cu ocazia Săptămânii Seniorilor în Sectorul 6, am continuat atelierele intergeneraționale „Împreună cu Seniorii – Învățăm unii de la alții, ne bucurăm împreună”. Astăzi, peste 20 persoane – seniori și tineri din comunitatea Sectorului 6 – au învățat unii de la alții, au povestit și au pus murături împreună, în cadrul atelierului de sănătate și nutriție „Hrănește-te sănătos, trăiește mai bine”.
Am discutat despre alimentația echilibrată, despre cum să facem cumpărături inteligente și cum putem reduce risipa alimentară.
Și în centrele rezidențiale, unde îngrijim peste 60 de vârstnici, a fost o zi de sărbătoare: bunicii noștri au avut parte de surprize dulci și activități speciale pregătite cu drag pentru ei.
Mulțumim partenerilor noștri: Banca Locală de Alimente Sector 6, pentru promovarea alimentației sănătoase și responsabile, și Centrul de Sănătate „Sfântul Nectarie”, pentru implicarea constantă în prevenție și educație pentru un stil de viață echilibrat.
În Sectorul 6, seniorii sunt parte activă a comunității noastre și îi încurajăm zi de zi să trăiască frumos și activ, prin programele și activitățile desfășurate în Cluburile Seniorilor:
În total, în Cluburile Seniorilor sunt înscriși peste 650 de membri activi, la programul „Mișcare pentru sănătate” – care înseamnă gimnastică de întreținere și activități sportive adaptate vârstei – participă peste 500 de persoane, iar prin serviciul de îngrijiri la domiciliu sprijinim constant peste 30 de vârstnici din comunitate.
Împreună, seniori și tineri, construim o comunitate mai unită și mai frumoasă!
Înapoi
Data publicării: 1 oct 2025
Google Play Versiune minimă: Android 8.0
AppStore Versiune minimă: iOS 13.0